
Ny seier til Sarpsborg 08
En tidlig scoring holdt til seier hjemme mot Start.
Sarpsborg 08 har nå fulgt opp fem strake tap med to strake seire. Laget fikk en god start på kampen, og mot slutten var det kontrollert uten å være veldig vakkert.
For en uke siden fikk Jørgen Strand Larsen scoringen han hadde ventet på, og i dag var unggutten skuddvillig fra start. Han avsluttet både på det lange oppspillet fra Magnar Ødegaard og innlegget fra Ole Jørgen Halvorsen, men henholdvis på keeper og utenfor mål.
08-ledelse etter åtte minutter
Det tok ikke lang tid før det ble skapt en større målsjanse. Lindseth vant ballen på midtbanen og fosset fremover, men avleveringen til Ofkir på nærmest åpent mål ble for upresis. Sekunder senere satt imidlertid scoringen for vår nummer 11. Etter et langvarig trykk fikk Lindseth ballen på kanten av 16-meteren, forserte innover og satt ballen sikkert i garnet.
Etter å ha blitt liggende under i de fem første serierundene, tok Sarpsborg 08 nå en tidlig ledelse for andre kamp på rad. I minuttene etter scoringen trykket man på for flere nettkjenninger og produserte flere gode angrep. En lang ball fra Nicolai Næss er heller ikke å forakte, og da Jørgen Strand Larsen fikk en slik en, vendte han elegant opp og fyrte av et skudd som keeper måtte gi retur på. Den høyreiste angriperen ble liggende etter å ha kastet seg frem på returen, men kunne heldigvis fortsette kampen.
Sørlendingene hadde sett bleike ut den første fjerdedelen av kampen, men så fulgte noen minutter med bra trykk fra de gulkledde. Flere hjørnespark og innlegg skapte trøbbel i vertenes boks, men man fikk til slutt avverget situasjonene.
Bortelaget beholdt et visst initiativ ut omgangen, og var spesielt nære scoring da Schulze fikk skyte relativt upresset inne i boksen. Heldigvis reddet Mitov Nilsson godt.
Omgangen avsluttet med dobbelt treverk fra Sarpsborg 08. På innlegget til Ofkir headet først Halvorsen i tverrligger, før Thomassen stanget ballen i stanga.
Det stod 1-0 til pause.
Sjansefattig etter hvilen
Åpningskvarteret av den andre omgangen var ikke av det mest minneverdige slaget. Men så kom Salètros til avlsutning på keeper etter en kort corner, før Ofkir skjøt i blokka fra god posisjon. I den siste situasjonen traff ballen hånda til Robstad, men dommer mente det ikke kvalifiserte til straffespark. I denne perioden var også Coulibaly frempå med en heading som gikk utenfor lengste stolpe.
Gjestene hadde ellers mye av spillet i andre omgang, men Sarpsborg 08 lå kompakt, spilte på lav risiko og slapp til få store muligheter. Med kun en ett-målsledelse var det en betydelig nerve i kampen, og en mulig fallgruve var selvsagt å bli for defensive.
Start skapte tross alt nokså lite, men på overtid fikk de to skuddmuligheter inne i feltet. De blåhvite skjønte hva som stod på spill og ofret seg i helhjertede blokkeringer. Dermed kriget Sarpsborg 08 til seg tre nye poeng.
Kampfakta
Eliteserien, 7. runde
Sarpsborg 08 - Start 1-0 (1-0)
Sarpsborg Stadion
Mål:
1-0: Jonathan Lindseth (8)
Lagoppstilling, Sarpsborg 08:
David Mitov Nilsson - Magnar Ødegaard. Bjørn Inge Utvik, Nicolai Næss - Jonathan Lindseth, Ismaila Coulibaly (Sebastian Jarl, 78. min), Anton Salètros, Joachim Thomassen - Ole Jørgen Halvorsen, Jørgen Strand Larsen (Mustafa Abdellaoue, 78. min), Mohamed Ofkir (Joachim Soltvedt, 70. min)
Gult kort, Sarpsborg 08:
Joachim Thomassen, Ismaila Coulibaly, Jørgen Strand Larsen